Szóval vége a küzdelemnek, most sokan böngészgetik az eredményeket, levonják a tanulságokat, értékelnek. Ezt teszem én is. Természetesen szűkebb hazám, Szatmár 10. számú választókerületének eredményei alapján.

Ha a választási eredmények mögé nézünk, azért észre lehet venni dolgokat. Észrevehető, hogy Hopka András, az MSZP jelöltje több szavazatot kapott, mint pártja. Nagy nevek buktak el az MSZP-s jelöltek között. Gazda László, Demendi László, Veres János (24 milliárdos fejlesztési forrást köszönhet neki Nyírbátor, a körzete pedig ~54 milliárdot), egyedül Nyíregyháza egyesben tudott második helyen fordulni Jeszenszki András. A többi választókerületben mindenütt a Jobbik jelöltje végzett a második helyen. Hopka András volt még az, aki a Jobbik jelölt előtt, a második helyet vívta ki magának.
Seres Tamás Richárd eredménye a maga nemében érdekes. Függetlenként, szembe fordulva/fordítva eddigi társaival a választókerületben a negyedik helyet szerezte meg.
Számomra már egy előbbi poszt során – és az arra küldött kommentje alapján- nyilvánvalóvá vált, hogy milyen helyzetet vállalt fel Kozma Józsefné, az MSZDP jelöltje. Mivel értem, és átérzem helyzetét, ezért nem élcelődtem rajta eddig sem! De! Az a párt, amelyik ezt megteszi jelöltjével, az számomra a maradék megbecsülésemet is elveszti. Vezetője hiába kampányolt a beregi 2000 tervezett munkahellyel, ha állítólag közben munkahelyeket szüntetett meg a napokban is! Együtt érzünk Önnel, szívesen vennénk tájékoztatását, hogy mégis miért vállalta fel a jelöltséget!
Kovács András a Jobbik jelöltje volt. Ő is kevésbé ismert személyiség, nem sokat tudtunk eddigi közéleti tevékenységéről. Pártja híre és népszerűsége sokat hozott neki is szavazatokban. Az biztos, hogy ha eszébe jutna polgármesternek jelöltetni magát, akkor jó eséllyel adná vissza a vakoló kanalat elődje kezébe válthatná le elődjét! (nehéz megállni, hogy „elődje” tevékenységét ne mutassam be néhány keresetlen szóval! De most nem ez a téma, ne csapongjunk! Lesz még arra is lehetőség!)
Sipos László, az LMP jelöltje sem dicsekedhet óriási szavazat számmal. Szereplése az LMP parlamentbe kerülését jelentősen segítette. (Tudjuk az LMP az a párt amelyik az OVB-ben Kubatov videó ügyében együtt szavazott a Fidesszel)
Ezt megelőzően blogunkon hat részben ismertettük a választás térségi eredményeit. Gondot fordított a szerző az érvénytelen szavazólapok számára, egyéni és listás lapokra egyaránt. Természetes, hogy ezen lapok előfordulhatnak minden szavazó körben.
Érdekes volt összehasonlítani az egyéni jelöltekre leadott szavazatok számát a jelölő pártokra leadott szavazatok számával!
Befejezésül egy érdekes dolgot fedeztünk fel az eredmények böngészgetése során. Szerintem nagyon figyelemre méltó, megosztom Önökkel.
A szerző kigyűjtött olyan adatokat a valasztas.hu-ról, amelyekkel a sajtó nem szokott különösebben foglalkozni.
Kigyűjtötte azon szavazólapok számát, amelyek eltérést mutattak a kiosztott és az urnába bedobottak között.
Ezek a következők voltak:
Csenger 3. számú szavazókör: az egyéni lapok közül egy hiányzott a kiosztott szavazólapok számához viszonyítva.
Csengersima szavazókör: mind az egyéni, mind a listás szavazó lapok közül hiányzott 1-1 darab az urnába bedobottak közül.
Fehérgyarmat 1-es szavazókör: 1 lap hiányzott az urnából.
Fehérgyarmat 2- es szavazókör: 1 szavazólappal többet dobtak be az urnába, mint amit a bizottság kiosztott! Tehát egy lap többlet jelentkezett!
Fehérgyarmat 4-es szavazókör: itt már az egy hiányzó egyéni szavazó lap hiányra 3 listás lap hiány felelt.
Fehérgyarmat 6-os szavazókör: egy hiányzó egyéni és egy hiányzó listás szavazólap.
Fülesd szavazókör: 1 lap hiányzott az urnából.
Ha jó a forrás, amiből ezeket kigyűjtöttem, akkor a következők állapíthatóak meg:
A 10. számú választókerületben az urnákban lévő szavazó lapok száma a 70 szavazókör 10 %-ában nem egyezett a szavazáson megjelentek számával. Hogy ez az arány sok-e, vagy épp elég, én azt nem tudom. Nekem soknak tűnik.
Főleg úgy, hogy a fehérgyarmati 7, azaz hét szavazókörből 4, azaz négyben volt eltérés. Jó lenne ezen eltérések okát tudni!
Elgondolkodtató, hogy relikvia gyűjtők szedték-e össze, vagy valaki csak hazavitte megmutatni gyermekeinek? Vagy elég nagynak ítélte ahhoz, hogy alkalmas legyen gyújtós papírnak? Segítsenek nekem kedves Olvasók! Mi lehet az eltérések nagy számának az oka?
Fehérgyarmat 2- es szavazókör: 1 szavazólappal többet dobtak be az urnába, mint amit a bizottság kiosztott! Tehát egy lap többlet jelentkezett!
Régi, nagy tapasztalattal rendelkező bizottsági tagok végezték munkájukat a 2-es számú szavazókörben.
Miért nem volt nekik ez rendkívüli esemény?
Miért nincs arról jegyzőkönyv, hogy szerepelt-e mindegyik szavazólapon bélyegző lenyomat? Vagy volt-e olyan, amelyiken nem volt ilyen?
A leadott voksokat háromszor számolták át. Senkinek nem jutott eszébe, hogy erre is figyelni kellene?
Nem akarom a fehérgyarmati szavazó polgárokat negatív színben feltüntetni, be is fejezem, már csak egy kérdésem maradt hátra! Talán a legfontosabb!
Könyörgöm, segítsenek nekem megérteni még egy apróságot!
Árulja el, aki birtokában van a bölcsek kövének, ez hogyan lehet!?
Ha rájövök, akkor rohanjanak eladni az Állami Nyomda részvényeiket, mert az önkormányzati választásokig benyújtom a fehérgyarmati módszert újításnak a szabadalmi hivatalba.
Gazdaságos és takarékos megoldás. Csak be kell dobni egy fehérgyarmati lepecsételt urnába az egy darab lepecsételt szavazólapot és szaporodni kezd!!!!
Vagy rosszul gondolok valamit, emberek?