Mint mennyei manna cseng és csepeg füleimbe drága miniszterelnökünk ígérete az egymillió munkahelyről. Sajnálom, én azt hittem, hogy teremteni kíván.
Magyarország tavaly április óta egy új gazdaságpolitikai szemlélettel lépett Európa porondjára. Az új kormány nyilvánvalóvá tette, miszerint a gazdasági nehézségek ellenére sem tartja elképzelhetőnek az embereket sanyargató megszorításokat. Ehelyett a bankadó és a multinacionális cégek különadója mellett a kabinet önmagán kezdte az intézményi struktúra átalakítását.
Jól emlékezhetünk a kisebb parlamentről, kisebb önkormányzatokról szóló kétharmados döntésekre. Ezáltal közel felével csökkent a politikai szereplők száma a testületekben.
Az előző kormányzat éveken át úgy vont el normatív támogatást a megyei és települési önkormányzatoktól, hogy közben új feladatokat rótt rájuk. Ennek következtében az önkormányzatok bér és működési hitelek segítségével igyekeztek biztosítani az általuk fenntartott intézményekben a zavartalan működést. Célunk továbbra is fenntartani, a korábbi színvonalon működtetni a ránk bízott intézményeket. Ennek okán a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat az általa fenntartott oktatási, szociális és gyermekvédelmi intézmények szolgáltatásai szintjének megőrzése miatt a hosszú távú működés érdekében, alapvető intézményi szerkezet átalakításra vonatkozó előterjesztést vitatott meg.
Az intézményi struktúra átalakítása, figyelembe véve az intézményeinkben ellátottak körét (állami gondozásban lévő gyermekek, iskoláinkba járó tanulók, fogyatékossággal élők, idősek, pszichiátriai betegek és szenvedélybetegek), így minden intézkedésünk őértük, az ő ellátásuk biztonsága érdekében történik!
Hogyan:
1, A megyei fenntartású intézmények létszámgazdálkodásának áttekintése, figyelemmel az üres férőhelyeink számára. Ezek sajnos, néha intézmény bezárással és összevonással járnak. Tehát a létszámgazdálkodás az üres álláshelyek zárolásával, a nyugdíjasok nyugdíjaztatásával, az üres férőhelyekre eső szakmai létszám megszüntetésével jár.
2, Az évtizedes intézményi struktúra, az úgynevezett önálló gazdálkodású költségvetési intézményeinket részben önálló gazdálkodású intézményekké alakítjuk. A gazdasági és egyéb háttérszolgáltatások megszervezését egy önálló költségvetési intézmény átszervezésével oldjuk meg két részben:
- 2011. március 1-től kerül bevezetésre a pénzügyi, számviteli integráció.
- előreláthatólag 2011. május 1-től az egyéb gazdasági és háttér-szolgáltatási feladatokat étkeztetés, karbantartás, gépjármű üzemeltetés, gyógyszerellátás, orvosi szolgáltatás megszervezése integráljuk mikrotérségi szinten.
Ez egyfajta központosítás, amely a megyei önkormányzat nehéz pénzügyi helyzetét és napi likviditását kezeli és ezáltal irányítani tudja.
Összefoglalva: megmentjük a megye intézményrendszerét, annak ellenére, hogy a jelen makrogazdasági helyzet óriási illetékbevétel csökkenést eredményezett. Ez 2010. évben 700 millió forint bevételkiesést jelentett, míg 2011-ben ez a folyamat várhatóan még nem áll meg.
A mi feladatunk, hogy ilyen gazdasági környezetben is a törvény által ránk rótt szolgáltatásokat biztosítsuk, mert nem mondhatjuk gyermekeinknek, családjainknak, időseinknek, hogy a segítő és biztonságot nyújtó szándék tétlensége miatt nem tud róluk gondoskodni. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat ezen gondoskodás keretében:
- A 32 intézmény közül 24 intézmény esetében a szakmai önállóság teljes mértékű meghagyása mellett a gazdálkodással kapcsolatos feladatok ellátásával az önkormányzat Ellátó Szervezete átalakításával létrejövő Gazdasági Igazgatóságot bízza meg 2011. március 1. napjától.
- Még ebben a félévben sor fog kerülni az intézmények szakmai feladatait, szolgáltatásait biztosító háttérszolgáltatások (így az étkeztetés, karbantartás, mosodai feladatok, anyagbeszerzés) területi, körzeti elvek alapján történő központosítására az említett Gazdasági Igazgatóságnál.
- A kihasználatlan és emiatt csak gazdaságtalanul működtethető intézményi egységek, férőhelyek, a biztonságos ellátás elvét betartva megszüntetésre kerülnek. Vizsgáljuk további szervezet átalakítások célszerűségét és feltételeit is.
- Ahol ez lehetséges és az ellátási formára igény van, az intézményi kapacitás növelésére törekszünk s ezáltal a bevételeinket növeljük.
- Az intézmények szakmai tevékenységét és a biztonságos működést hátrányosan nem befolyásoló közel 246 fős álláshely csökkentésre hoz döntést a közgyűlés, amely egyharmadában az üres álláshelyek megszüntetésével történik.
Olyan eset biztosan nem fordult elő, hogy közalkalmazott és köztisztviselő kerül olyan helyzetbe, hogy elkérte a „kopogtató cédulát” a beosztottjától és most annak kell átadni az elbocsátó szép üzenetet! Igaz, ezt senki nem tudja el sem képzelni?
Az új kormány a következő tíz évben egymillió új munkahelyet kíván létrehozni, ebből 2011-2014 között 150 ezret - mondta Czomba Sándor a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Baross Gábor Társaság rendezvényén.